Smėliavimas

dažymo įrangaSmėliavimas yra gana sena technologija, išrasta dar XIX amžiaus pabaigoje. Technologijos veikimo principas yra labai paprastas – į stipriai pučiamo oro srovę yra paduodama smulkių detalių – abrazyvo, kuris kartu su oro srove nuo paviršiaus nuvalo ant jo esančias medžiagas. Vienas iš populiariausių abrazyvų rūšių yra smulkus smėlis, todėl ši technologija lietuviškai ir vadinama smėliavimu. Kitas pavadinimas – srautinis valymas yra kur kas tikslesnis, nes abrazyvas gali būti ne tik smėlis, bet ir metalo gabaliukai ar plastmasės kruopelės, priklausomai nuo technologijos ir funkcinių elementų.

Kuo smėliavimas susijęs su dažymo įranga? Tuo, kad dažymo įranga irgi veikia panašiu principu – purškia dažus ant paviršiaus. Smėliavimas yra dažnai pirmoji dažymo proceso stadija, kadangi gaminys, kuris vėliau bus dažomas turi būti kruopščiai nuvalomas, pašiaušiamas jo paviršius. Su smėliavimo aparatūra tai pavyksta padaryti itin paprastai ir efektyviai.

Mažus daiktus valyti abrazyvu ir srautu galima specialiose smėliavimo kabinose, kurios primena pavojingų medžiagų laboratorijas – su įkišamomis rankovėmis ir pirštinėmis. Aišku, jokio pavojaus čia nėra, nes kabina yra uždara, smėlis ar kitas abrazyvas į aplinką nepapuola. Kiek sudėtingiau yra su rankine smėliavimo įranga, kuri yra naudojama atvirose erdvėse. Ja naudojantis būtina naudoti apsauginį šalmą ir aprangą, laikytis kitų griežtų saugos reikalavimų. Dirbama su smulkiu smėliu, kuriam patekus į akis ar žaizdelę odoje gali tekti vykti pas gydytojus.

Smėliuojant didesnius objektus lauke yra dažnai taikomas ir šlapias smėliavimas. Technologiškai procesas yra tas pats, tik į oro srovę su smėliu leidžiamas ir vanduo, kad būtų kuo mažiau dulkių. Miltelinis dažymas veikia taip pat, tik vietoj skystų dažų lašelių purškiami įelektrinti milteliai. Galima sakyti, kad smėliavimas yra šiuolaikinio miltelinio dažymo prosenelis, nors abi technologijos vis dar naudojamos greta viena kitos.

Dažymo įranga tobulinama šimtus metų. Kol kas toks būdas yra vienas iš efektyviausių.

Smėliavimą atlieka tik specialistai, turintys atitinkamą įrangą – garaže smėliavimo kameros nepasistatysi. Tam turi būti specialiai įrengtos patalpos su specialiomis vėdinimo sistemomis. Didesnieji autoservisai tokias kameras naudoja tam tikrų automobilio dalių (suportų) valymui. Smėliavimas tinkamas tik kietų paviršių valymui. Stiklo, aliuminio, aukso paviršių taip valyti negalima, nes jis susibraižo. Daugiau informacijos apie smėliavimo įrangą rasite internete Korotech.lt.