Žymų Archyvai: saulės energija

Saulės parkai arba asmeninė jėgainė: kodėl verta įsigyti?

Lietuvoje vėjo malūnai yra gan įprastas vaizdas. Vis dažniau važiuojant keliais Lietuvoje, laukuose ima atsirasti plotai, kuriuose įsikūręs didelis skaičius saulės elektrinių. Tokie plotai vadinami saulės parkai, kuriuos įrengia ir prižiūra saulės energetikos įmonės, kurios parduoda jas fiziniams ar juridiniams asmenims. Puiki žinia yra tai, jog kiekvienas lietuvis, net ir gyvendamas bute ar sodyboje, gali įsigyti jau įrengtą jėgainę saulės parke. Pagrindiniai saulės parkų privalumai yra šie:

  • Mažiau mokesčių. Jei įsigysite saulės parke esančią elektrinę, tai tiek 1kW, tiek 10kW įsigijimo kaina gaunasi ta pati už 1kW. Tokiu atveju, jei įsirengsite saulės elektrinę ant savo namo stogo, tuomet 1kW kaina gali skirti atsižvelgiant į elektrinės pajėgumą. Taip yra dėl nekintamų kaštų, tokių kaip keltuvo nuoma, įrangos įrengimas ir atvežimas, dokumentų tvarkymas ir kiti;
  • Įsigyti gali bet kas. Visiškai nesvarbu, ar jūs gyvenate bute, name, sode ar kitoje vietoje – saulės parko dalį gali įsigyti visi Lietuvos gyventojai;
  • Mažiau rūpesčių. Jei turite elektrinę saulės parke, jums nereikia rūpintis elektrinės priežiūra ir kitais dalykais – paslaugos teikėjas rūpinsis jūsų elektrine už nustatytą mokestį, taip pat ją apdraus 30 metų draudimu.
  • Nereikia investicijų. Saulės parkai – ganėtinai prieinamas dalykas kiekvienam žmogui. Jei norite ją įsigyti, jūs galite tą padaryti išsimokėtinai ir gauti valstybės paramą, kuri padengs dalį skolintų lėšų;
  • Didesnis efektyvumas. Saulės parkai yra statomi ir montuojami taip, kad būtų galima pasiekti didžiausią efektyvumą ir gauti daugiausiai saulės energijos. Jei elektrinę statytumėte ant namo stogo, galite negauti tiek daug naudos, nes gali užstoti medžiai ar namas gali būti pasisukęs ne į tą geriausią pusę.

Saulės parkai yra prieinami kiekvienam žmogui, norinčiam tausoti aplinką ir prisidėti prie šiltnamio efekto mažinimo. Saulės parkai yra puikus sprendimas, jei gyvenate bute ir norite naudoti „žalią“ energiją, kuri yra atsinaujinanti ir gaunama iš gamtos. Jei norite įsigyti saulės elektrinę saulės parke, kreipkitės į tokios elektros kompanijas, kurios suteiks visą svarbiausią informaciją.

Saulės elektrinės: tendencijos Lietuvoje

Toks elektros gaminimo būdas, kai ant namo stogo montuojamos saulės elektrinės, pastaraisiais metais tapo itin populiarus tarp tautiečių. Panarginėkime, kokios Lietuvoje montuojamų saulės elektrinių tendencijos ir kainos, bei nuo ko tai priklauso.

Ekspertų teigimu, dažniausiai Lietuvoje priimami pilnos komplektacijos užsakymai, į kuriuos įeina saulės elektrinės projektavimas ir montavimas. Montuotojai pastebi, kad į Lietuvos rinką ateina pora įdomių sprendimų. Vienas jų – saulės elektrinės montavimas vietoje įprastos stogo dangos. Ji vadinama „integruota saulės elektrine“. Toks sprendimas Lietuvoje pasirenkamas statant naują namą, kadangi nereikia išmontuoti esamos stogo dangos, išvengiama kitokių problemų – naujas namas tiesiog projektuojamas su interguota saulės elektrine.

Kartais įvyksta taip, kad suprojektuotos standartinės saulės  elektrinės ant stogo įsirengti negalite, kadangi savivaldybė reikalauja, jog konkrečioje miesto infrastruktūros zonoje namų stogai būtų tam tikros spalvos. Tokiu atveju lieka viena išeitis – montuoti spalvotus saulės elektrinės modulius. Paprastai Lietuvoje spalvotas saulės elektrines gyventojai renkasi tik išskirtiniu atveju, kadangi jos yra itin brangios.

Ekspertai teigia, jog didžiausią rinkos dalį Lietuvoje užima 5 kilovatų saulės elektrinės, kurias gyventojai montuoja ant namo stogo. Per vienerius metus tokia saulės elektrinė pagamina apie 5000 kilovatvalandžių elektros energijos. Pilnas tokios sistemos įrengimas gali kainuoti nuo 6000 iki 8000 eurų, o daugiausiai yra susiduriama su sistemomis, kurių kaina neviršija 7000 eurų. Jei rasite elektrinę, kurios kaina viršija 15000 eurų, tai yra ženklas, kad greičiausiai Jūsų tiekėjas elektrinę parduoti nori kur kas brangiau, nei yra jos rinkos kaina, tačiau kaina gali išaugti ir tada, kai užsakovo namo stogas yra labai sudėtingas ir darbai montuojant elektrinę taptų dideliu „galvosūkiu“, tačiau įprastai tai – retas atvejis. Saulės elektrinės ne būtinai turi būti 5 kilovatų galios. Pagal savo poreikius vartotojas gali rinktis ir kelis kartus galingesnę elektrinę ir tokią, kurios galia matuojama vatais.

Trumpai aptarėme Lietuvoje dažniausiai pasitaikančias tendencijas. Kaip matome, Lietuvoje saulės energija – ne naujiena, o po įstatymo pataisų saulės elektrinę įsigyti yra dar lengviau ir greičiau – nebereikalaujama derinti leidimo su Valstybine energetikos inspekcija. Anksčiau, minėta standartinė 5 kilovatų elektrinė buvo įrengiama per 3-4 mėnesius, kai tuo tarpu dabar toks darbas užtrunka iki mėnesio!